V Pavilonu klinik malých zvířat se nachází moderní posluchárna s kapacitou 220 míst s bezbariérovým přístupem a nejnovější projekční technikou.
Klinika chorob psů a koček má kromě toho 6 cvičeben s kapacitou 12 – 36 míst pro studenty, kde probíhá klinická a demonstrační výuka.
Většina praktických cvičení však probíhá přímo na všeobecných a specializovaných ambulancích, v hospitalizačním provozu a na operačních sálech.
Jedná se o jednosemestrovou disciplínu, která je pro studenty BSP vyučována v 5. semestru (H6PE) v rozsahu – 2/0 h týdně.
Náplň disciplíny je zaměřena na neodkladné ošetření poraněných zvířat. Jednotlivé přednášky popisují ošetření zvířat s traumatem axiálního a apendikulárního skeletu, hlavy, hrudníku a břicha, některé přednášky jsou věnovány také infúzní terapii, chirurgii rány, anestezii, analgezii a monitoringu pacienta po traumatu. Výuka probíhá pouze formou přednášek. Disciplína je zakončena zkouškou skládající se z písemného testu (30 otázek).
Za výuku této disciplíny zodpovídá prof. Nečas. Z dalších učitelů kliniky se na výuce podílejí doc. Crha, dr. Fichtel, dr. Raušer, dr. Raušerová, dr. Trojanová, z Kliniky chorob ptáků, plazů a drobných savců také prof. Knotek.
Jedná se o jednosemestrovou disciplínu, která je pro studenty FVHE vyučována v 6. semestru (H1OC) a pro studenty FVL v 7. semestru českého (V1CHA) i anglického (VACHA) studijního programu ve stejném rozsahu – 2/2 h týdně.
Náplň disciplíny je zaměřena na anesteziologii zvířat, akutní medicínu a základní chirurgické principy a techniky, zejména obvazové techniky, suturu a chirurgii rány. Výuka probíhá formou přednášek, hromadných demonstrací, praktických cvičení a výuky v provozu kliniky. Disciplína je zakončena zkouškou skládající se z písemného testu, praktické zkoušky a zkoušky teoretické.
Za výuku této disciplíny zodpovídá prof. Nečas. Z dalších učitelů kliniky se na výuce podílejí doc. Crha, dr. Fichtel, dr. Fedorová, dr. Lorenzová, dr. Raušer, dr. Raušerová, dr. Srnec, dr. Trojanová a dr. Urbanová.
Tato jednosemestrová disciplína je vyučována pro studenty FVL, FVHE i anglického studijního programu v rozsahu 1 hodina přednášek a 2 hodiny cvičení týdně, tj. 15/30 h v 8. semestru. Náplň předmětu je zaměřena na radiologii a ultrasonografii malých a velkých zvířat. Výuka probíhá formou přednášek, praktických cvičení a seminářů. Na výuce se podílí pracovníci Kliniky chorob koní a pracovníci Kliniky chorob psů a koček. V 5. ročníku probíhá výuka formou klinické stáže v rozsahu 4 vyučovacích hodin na Klinice chorob psů a koček. Za výuku této disciplíny zodpovídá dr. Proks, z učitelů kliniky výuku zajišťují dr. Proks a dr. Stehlík.
Tato disciplína je pro studenty FVL a anglického studijního programu vyučována v dvousemestrové formě.
- Chirurgie a ortopedie malých zvířat I (V1CM1) v rozsahu 1/1 týdně, tj. 12/12 h v 9. semestru
- Chirurgie a ortopedie malých zvířat II (V1CM2) v rozsahu 1/2 týdně, tj. 15/30 h v 10. semestru
Pro studenty FVHE je chirurgie a ortopedie malých zvířat vyučována ve zkrácené jednosemestrové formě.
- Chirurgie a ortopedie malých zvířat (H1OM) v rozsahu 1/1 týdně, tj. 12/12 h v 9. semestru.
Náplň předmětu je zaměřena na ortopedii, chirurgii měkkých tkání, stomatologii a oftalmologii malých zvířat. Výuka probíhá formou přednášek a praktických cvičení. Speciální formou výuky jsou stáže studentů v klinickém provozu, které musí absolvovat v rozsahu 15 h. Disciplína je zakončena zkouškou skládající se z písemného testu, praktické zkoušky a zkoušky teoretické.
Za výuku chirurgie a ortopedie malých zvířat zodpovídá prof. Nečas, z dalších učitelů kliniky se na výuce předmětu podílejí dr. Crha, dr. Fichtel, dr. Lorenzová, dr. Raušer, dr. Raušerová, dr. Srnec, dr. Urbanová.
Jedná se o třísemestrovou disciplínu vyučovanou na FVL v českém i anglickém studijním programu, která je v souladu s kreditovým systémem vyučována v následujícím rozsahu:
Vnitřní nemoci malých zvířat I (V1MZ1) - rozsah 1/1 týdně, tj. 15/15 hod v 8. semestru
Vnitřní nemoci malých zvířat II (V1MZ2) - rozsah 1/1 týdně, tj. 12/12 hod v 9. semestru
Vnitřní nemoci malých zvířat III (V1MZ3) - rozsah 2/2 týdně, tj. 30/30 hod v 10. semestru
Cílem vyučované disciplíny je zrekapitulovat metodiku vyšetření psa a kočky se zřetelem na jednotlivé orgánové systémy, ale samozřejmě také pacienta jako celku. Dále se zabývá odběrem biologického materiálu, diagnostikou, terapií a prevencí multisystémových a orgánových chorob malých zvířat. Výuka probíhá formou přednášek, praktických cvičení na ambulantních i hospitallizovaných pacientech a formou specializovaných cvičení z dermatologie, kardiologie, pulmonologie, gastroenterologie, nefrologie a urologie, endokrinologie, neurologie a poruch chování. Ke zkoušce přistupují studenti na konci pátého ročníku studia, kteří splnili všechny studijní povinnosti. Pro získání zápočtu je třeba zvládnout a protokolárně zpracovat vyšetření, diagnostiku a terapii neznámého pacienta a absolvovat zápočtový test. Vlastní zkouška se skládá z části praktické a teoretické.
Za výuku Vnitřních nemocí psa a kočky zodpovídá doc. MVDr. Michal Crha, Ph.D. Z dalších učitelů kliniky se na výuce podílejí MV. Carlos F. Agudelo, Ph.D., MVDr. Zita Filipejová, Ph.D., MVDr. Barbora Hřibová, MVDr. Benicie Kosková, MVDr. Pavel Schánilec, Ph.D., MVDr. Marie Golis a MVDr. Miloš Vávra.
Za výuku Vnitřních nemocí malých zvířat pro FVHE (H1CM1 a H1CM2) odpovídá dr. Schánilec. Zkouška probíhá obvykle na konci 9. semestru. Na praktické výuce se podílejí stejní učitelé jako na FVL. Výuka probíhá v 7. a 8. semestru a je zakončen zkouškou obvykle na konci 8. semestru. Na praktické výuce se podílejí stejní učitelé jako na FVL.
Předmět Choroby psů a koček je zaměřen komplexně na zdravotní problematiku psů a koček. Výuka probíhá v 10týdenních blocích po 300 hodinách. Obsahem je syntéza poznatků a dovedností ve specializacích: vnitřní nemoci a dermatologie, kardiologie, infekce včetně parazitóz, chirurgie a ortopedie, neurologie a neurochirurgie, anesteziologie, akutní medicína a intenzivní péče, oftalmologie, otorinolaryngologie, stomatologie, reprodukce a zobrazovací diagnostiky. Jejich rozsah odpovídá významu a aktuálnosti z hlediska moderního pojetí medicíny psů a koček.
Realizace blokové výuky
V den zahájení praktické výuky na Klinice chorob psů a koček (KCHPK) (seminární místnost 1179) proběhne v 08.00 hodin informativní schůzka pro studenty v daném bloku.
Polovina studentů v příslušném bloku (dle závazného rozpisu vytvořeného na základě volby studentů) zahájí 4 týdenní praktickou výuku na KCHPK; druhá polovina studentů v příslušném bloku zahájí 4 týdenní praktickou výuku u privátních veterinárních lékařů. Po 4 týdnech se tyto skupiny vymění. Devátý týden je vyhrazen pobytu na Jednotce intenzívní péče (JIP) KCHPK, praktickým individuálním prezentacím státnicových pacientů a samostudiu. V desátém týdnu probíhá příprava na zkoušku a vlastní dílčí státní rigorózní zkouška z předmětu Choroby psů a koček.
Rámcový sylabus
Podmínky pro udělení zápočtu
Podmínkou k získání zápočtu je:
- absolvování povinné praktické výuky v průběhu bloku
- zpracování lékařského záznamu u 3 státnicových klinických pacientů (1x vnitřní nemoci psa a kočky; 1x chirurgie a ortopedie psa a kočky; 1x poruchy reprodukce psa a kočky)
- odevzdání deníku praxe (potvrzeného příslušným veterinárním lékařem)
- stáže na Jednotce intenzívní péče (JIP) KCHPK dle rozpisu, včetně závěrečné hodnocení stáže provozním lékařem JIP
- prezentace (PowerPoint) jednoho zpracovaného státnicového pacienta před hodnotící komisí
Zápočet uděluje vyučující blokové výuky na KCHPK po splnění předepsaných náležitostí.
Způsob examinace
Zkouška je komisionální; členy zkušební komise jsou významní představitelé oboru. Student si vylosuje dvě otázky z nabídky zaměřené na zdravotní problematiku psů a koček v oblastech vyučovaných specializací: vnitřní nemoci a dermatologie, kardiologie, infekce včetně parazitóz, chirurgie a ortopedie, neurologie a neurochirurgie, anesteziologie, akutní medicína a intenzivní péče, oftalmologie, otorinolaryngologie, stomatologie, reprodukce a zobrazovací diagnostika. Do výsledného hodnocení studenta se započítává rovněž hodnocení prezentace státnicového pacienta v PowerPointu a závěrečné hodnocení stáže provozním lékařem JIP. Délka přípravy a průběh zkoušky vyplývají ze Studijního a zkušebního řádu kreditního systému studia Veterinární a farmaceutické univerzity Brno ze dne 10. prosince 2007.
Jde o dvousemestrovou disciplínu vyučované na FVL v českém i anglickém studijním programu, která je v souladu s kreditovým systémem vyučována v následujícím rozsahu:
Dovednosti – vnitřní nemoci psa a kočky I - rozsah 0/1, tj. 13 hodin praktické výuky v 9. semestru
Dovednosti – vnitřní nemoci psa a kočky II - rozsah 0/1, tj. 14 hodin praktické výuky v 10. semestru
Cílem disciplíny je výuka a rekapitulace základních praktických dovedností, které by měl mít absolvent automaticky zvládnuté. Výuka se skládá ze sedmi blokových cvičení (dermatologie, kožních derivátů, kardiologie, gastroenterologie, nefrologie a urologie, neurologie a onkologie). Jednotlivé bloky mají I. a II. část. Výuka je pouze praktická a probíhá pod dohledem specialisty na konkrétní orgánový systém.
Oborová rada Choroby psů a koček s akreditací pro český i anglický studijní program (předseda OR prof. Nečas)