Pokyny k vypracování a obhajobě odborné práce
Student v průběhu studia plní studijní program, jehož součástí je absolvování výuky předepsaných předmětů a jejich zakončení zápočtem a zkouškou. Na závěr studia je student povinen absolvovat výuku a složit zkoušku z předmětů státní rigorózní zkoušky. Absolventem magisterského studijního programu se stane student, který vykoná všechny dílčí státní rigorózní zkoušky. Kromě povinnosti zakončení studia z předmětů státní rigorózní zkoušky může být součástí státní rigorózní zkoušky jako volitelný předmět obhajoba odborné práce.
Vedoucí práce
Odborná práce může být zpracovávána na ústavech a klinikách FVL nebo ústavech FVHE zabezpečujících integrovanou výuku, ale i externích např. výzkumném ústavu, státním veterinárním ústavu, jiném obdobném pracovišti, MENDELU, apod.
Vedoucím odborné práce je přednostou příslušného ústavu stanovený akademický pracovník VETUNI na úrovni profesora, docenta, nebo odborného asistenta. V případě, že je práce zpracovávána na pracovišti mimo VETUNI, je pracovník daného pracoviště mimo VETUNI, pod jehož vedením je práce zpracovávána, jmenován vedoucím práce – specialistou.
Přihlášení ke zpracování odborné práce
Student může přihlásit ke zpracování odborné práce na vybrané téma k příslušnému vedoucímu práce ve 3. -8. semestru, nejpozději do 31. srpna v 8. semestru studia. Student má právo navrhnout vedoucímu práce své téma odborné práce, zpracování odborné práce na toto téma je však podmíněno souhlasem vedoucího práce.
Student společně s vedoucím práce zadá do IS STAG téma práce i v angličtině, zásady pro vypracování práce (postup) a seznamu vhodné literatury (nemusí být zcela kompletní). Poté si student vyzvedne na studijním oddělení FVL formulář Zadání odborné práce, podepíše a zajistí podpis přednosty a děkana. Originál formuláře podepsaný děkanem bude uložen na studijním oddělení.
Tím se stává odborná práce závaznou studijní povinností ukončovanou zápočtem za jednotlivé semestry (udělovaným školitelem) a obhajobou v 6. ročníku před komisí pro obhajobu odborné práce v rámci SRZ (celkově se zpracování odborné práce započítává jako 300 hodin praktické výuky).
Školící pracoviště garantuje finanční zabezpečení experimentální části práce. Finanční prostředky lze získat i v rámci Interní grantové agentury VFU Brno, kde i student prezenční formy studia může být řešitelem projektu.
Vypracování, odevzdání a hodnocení odborné práce
Zpracovává se experimentální práce nebo klinická studie přinášející nové poznatky s původními daty studenta. Student vypracovává odbornou práci pod vedením vedoucího práce na příslušném pracovišti, a to v průběhu čtvrtého, pátého a šestého ročníku studia.
Práce má obvyklé členění odborné publikace, tj.:
Příklad:WITTER K., MÍŠEK I. 1999:Time programme of the early tooth development in the domestic sheep (Ovis aries,Ruminantia). Acta Vet. Brno 68:3-8
Rozsah odborné práce není striktně předepsán, ale neměl by být nižší než 30 normostran (tj. 1800 znaků), řádkování 1,5 nebo 2, velikost písma 12.
Definitivní verzi odborné práce ve 3 vyhotoveních (+ práce v PDF max. 10MB) spolu s posudkem školitele odevzdá student nejpozději v 6. týdnu 10-týdenního „státnicového bloku“, ve kterém bude práci obhajovat. Pokud student neodevzdá odbornou práci na děkanát do konce 8. týdne, nebude již práce přijata k obhajobě v daném bloku, student je hodnocen známkou „neprospěl“.
Odbornou práci posuzuje oponent jmenovaný děkanem. V případě, že student odevzdal práci v řádném termínu (6. týden státnicového bloku), musí mít posudek oponenta k dispozici nejpozději 5 dnů před obhajobou. Pokud dojde v hodnocení odborné práce k závažnému rozporu mezi školitelem a oponentem, jmenuje děkan dalšího oponenta. Při obhajobě se pak přihlíží k oběma oponentským posudkům.
Obhajoba odborné práce
Obhajoba probíhá v termínu určeném děkanem FVL v rámci dílčí státní rigorózní zkoušky před komisí pro obhajobu odborné práce. Tato komise je jmenována děkanem FVL v souladu s pravidly pro složení komisí pro státní zkoušky.
Obhajoba probíhá formou rozpravy mezi studentem a členy komise. Obhajobu řídí předseda komise nebo v případě jeho nepřítomnosti děkanem fakulty pověřený jiný člen komise. Obhajoby práce před schválenou komisí se účastní školitel – bez hlasovacího práva a oponent. Oponent má právo hlasování v případě, že byl zároveň jmenován členem komise pro obhajobu.
Průběh obhajoby je zpravidla následující:
Průběh rozpravy s přihlédnutím k hodnocení vedoucího práce a oponenta zhodnotí komise v neveřejném zasedání členů komise.
Klasifikace odborné práce a obhajoby:
Výsledek obhajoby odborné práce včetně známky neprospěl/a F zaznamená předseda komise do protokolu Zápis o státní závěrečné zkoušce a IS STAG. Také průběh obhajoby odborné práce předseda komise zaznamená do protokolu Zápis o státní závěrečné zkoušce.
Ostatní důležité pokyny najdete v Článku 18 (Závěrečné práce) Studijního a zkušebního řádu v BSP a MSP VETUNI Brno.
Formuláře pro závěrečné práce
- Žádost o povolení změny školitele
- Žádost o povolení změny tématu