Péčí o domácí mazlíčky k vyšší kvalitě života člověka
Domácí mazlíčci jsou nejen věrnými společníky, ale také přinášejí do našich životů mnoho pozitivního. Různé studie ukazují, jak mohou psi, kočky a jiní mazlíčci zlepšit naši psychiku, fyzické zdraví a celkovou pohodu. Život se zvířaty a péče o ně se nevyhnutelně dotýká Veterinární univerzity Brno, která jako jediná vzdělává veterinární lékaře v České republice.
Studenti Veterinární univerzity Brno jsou na práci se zvířaty výborně připraveni a jejich uplatnění na trhu práce je vynikající. Studium je náročné a práce veterinářů také, ale právě kontakt se zvířaty je tím, proč se pro obor rozhodnou a proč je „veterina“ srdeční záležitostí.
Je prokázáno, že péče o domácí mazlíčky pomáhá tlumit každodenní stres v práci, ve škole nebo v osobním životě. Mazlíčci, zejména psi a kočky, mají schopnost ulevit od napětí, poskytnout útěchu a rozptýlit negativní myšlenky. Kontakt se zvířaty, jako je mazlení, hraní nebo jen jejich přítomnost, může výrazně snížit hladiny stresového hormonu kortizolu. Studenti VETUNI proto mají možnost brát své psy do areálu univerzity, do budov, a dokonce mohou chodit i na přednášky. V areálu univerzity proto potkáte spoustu psů různých plemen. Funguje zde i Kynologický klub VETUNI, který organizuje výcvik agility a další společné aktivity se psy. Současně zde působí i Hipologický klub pod Klinikou chorob koní, kde se mohou studenti učit péči o koně, jezdectví a vozatajství, a tak se mohou studenti potkávat a pracovat se zvířaty ještě navíc mimo běžnou výuku.
Všechny tyto možnosti a aktivity se zvířaty jsou zdrojem společenské interakce, studenti získávají další přátelé díky společným zájmům o zvířata. Hraní a interakce se zvířaty navíc mohou člověka pozitivně naladit a pomoci zlepšit náladu.
Využívání zvířat v terapeutických a rehabilitačních programech ukazuje, jak mohou mazlíčci pomoci lidem se zvládáním různých nemocí a problémů. Zvířata jsou používána v nemocnicích, domovech seniorů i pro osoby s mentálním nebo fyzickým postižením. Tento druh terapie má pozitivní účinky na zmírnění bolesti, zlepšení psychického stavu a urychlení uzdravování. Jak přistupovat k terapeutickým zvířatům a jak tato zvířata vnímají terapie pro člověka se na VETUNI studenti učí ve studijním programu Ochrana zvířat a welfare.
Veterinární univerzita Brno byla založena hned po vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918. Veterinární univerzita Brno je univerzitou s mezinárodní akreditací, a i když studenti VETUNI jsou převážně z České republiky, univerzita má i zahraniční studenty a studijní programy v anglickém jazyce. Veterinární univerzita Brno má dvě fakulty, Fakultu veterinárního lékařství a Fakultu veterinární hygieny a ekologie.
V kampusu univerzity najdete několik klinik, které mají nepřetržitý provoz a kde jsou specializovaná pracoviště prakticky pro všechna zvířata. VETUNI provozuje Kliniku chorob psů a koček, Kliniku chorob koní, Kliniku chorob ptáků, plazů a drobných savců, Kliniku chorob prasat a Kliniku chorob přežvýkavců. Součástí klinické praxe jsou také laboratoře, rehabilitační pracoviště a moderně vybavená simulační centra.
Veterinární univerzita Brno má zcela nová simulační centra pro psy a kočky a pro velká zvířata. Moderní prostory, které slouží k výuce veterinární medicíny na VETUNI, představují jednak novou dominantu budovy Pavilonu klinik malých zvířat s Klinikou chorob psů a koček a jednak rekonstruované výukové prostory v komplexu Kliniky chorob koní a Kliniky chorob přežvýkavců.
Podle rektora univerzity prof. MVDr. Alois Nečas, Ph.D., MBA tak mohou studenti VETUNI plně využívat moderní formy výuky obohacující studium klinických předmětů v nových učebnách simulačních center, kam se přemístila stávající klinická výuka na umělých zvířecích modelech, přibližující studentům řešení reálných klinických případů a situací, s nimiž se mohou setkat u skutečných pacientů. Nová simulační centra na VETUNI snesou srovnání se špičkovými výukovými centry na nejlepších veterinárních vysokých školách v Evropě.
V rámci klinické výuky si zde studenti mohou důkladně procvičit a osvojit potřebné praktické dovednosti, které následně využijí nejen při navazující klinické výuce chirurgie, porodnictví či interní medicíny, ale také při výkonu svého povolání ve veterinárních ambulancích a klinikách po absolvování náročného šestiletého studia veterinárního lékařství na brněnské veterinární univerzitě.
Veterinární univerzita Brno má vedle studijního programu veterinární lékařství, odkud vycházejí noví veterinární lékaři, také novější studijní program veterinární asistence, který umožňuje do praxe připravit kvalifikované veterinární asistenty. Mezi další studijní programy patří Veterinární ochrana veřejného zdraví, Ochrana zvířat a welfare, Zdraví živočichů a ochrana životního prostředí nebo Bezpečnost a kvalita potravin a Zdravotní nezávadnost a kvalita potravin v gastronomii.
Péče o domácí mazlíčky přináší nespočet výhod, které nejen že zlepšují kvalitu života, ale také posilují emoční a fyzické zdraví. Ať už jde o zvířecí společnost v těžkých chvílích, zlepšení nálady nebo motivaci k větší aktivitě, mazlíčci nám pomáhají žít plněji a šťastněji. Vzájemný vztah mezi člověkem a jeho zvířetem je důležitý nejen pro zvíře, ale především pro nás samotné.
#VSproSpolecnost #VETUNI